Miért kell a sófogyasztást csökkenteni?
Mert többszörösét fogyasztjuk, mint az egészségesen megengedhető mérték. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2013 elején megerősítette korábbi állásfoglalását, melyben felnőtteknek maximum napi 5 g só bevitelét ajánlja, gyermekeknek ennél is kevesebbet. Magyarországon ma egy felnőtt átlagosan 12-17 g sót fogyaszt naponta.
A túlzott sófogyasztás magas vérnyomást, korai érelmeszesedést okoz, egy sor további szívbetegség kockázatát emeli meg.
Egyáltalán nem veszélyes, azonban a hirtelen csökkentés esetén az ételeket egy darabig ízetlennek érezzük. Általában néhány hét alatt az ízlelőbimbók adaptálódnak az új helyzethez és az ízeket újra teljesnek érezzük. Az átmeneti időszakot észrevehetetlenné tehetjük, ha a sófogyasztást fokozatosan, 2-3 hónap alatt alatt csökkentjük.
Egyáltalán nem. A tengeri só 100 százalékban nátrium kloridot tartalmaz. Ugyanolyan veszélyes a túlzott bevitel, mint a hagyományos kősóé.
Így van. Azonban az ajánlott mennyiség többszörösét fogyasztjuk el. A WHO ajánlásában szereplő 5g mennyiség alá is biztonsággal lehetne bőven menni. Ne felejtsük el, hogy a só használata az emberi civilizáció terméke. Az állatok egyáltalán nem élnek sóval, mégsem hiányzik nekik. Hasonlóan a természeti népek többsége sem ismeri a sót. A normál, vegyes étrendel bőségesen fedezzük a sószükségletünket.
Természetesen vannak bizonyos súlyos betegségi állapotok, melyben ügyelni kell a minimális sóbevitelre. Ezek azonban ritkán fordulnak elő és az illető betegségben a kezelőorvos felhívja a beteg figyelmét a megfelelő táplálkozásra. A mindennapi embert nem ez veszélyezteti, hanem a túlzott sófogyasztás.
Forrás: Magyar Nemzeti Szívalapítvány