Így is biztos a megfelelő kalciumpótlás
A csonttömegvesztés az öregedés természetes velejárója, ami pozitív és negatív irányba is befolyásolható. A megelőzés már gyermekkorban elkezdődik az optimális csúcscsonttömeg kialakításával, de étrendünkkel megelőzhetjük, lassíthatjuk a csontritkulást.
A csontritkulás (osteoporosis) egy olyan kóros állapot, melyben a csontok szilárdsága csökken és a csonttörések kockázata fokozódik. Két típusát különböztetjük meg: az elsődleges csontritkulás általában a változókorú nőket és az idős férfiakat érinti, a másodlagos csontritkulás pedig az alkoholizmusnak, egyes betegségeknek (pl. anorexia nervosa, lisztérzékenység, Crohn-betegség), vagy bizonyos hosszú távú gyógyszeres kezeléseknek a következménye.
Mindemellett igen sok egyéb hajlamosító tényező is előidézheti kialakulását, így például:
A csont sűrűségét és szilárdságát a benne lévő kalcium és foszfor mennyisége adja. A kalciumpótlásra nem vitás, hogy a legkiválóbb élelmiszerek a tej és a tejtermékek, hiszen olyan anyagokat (pl. laktóz, D-,A-, K-vitamin) tartalmaznak, amelyek segítik a kalcium hasznosulását. Jogosan merül fel a kérdés, hogy mitévők legyenek a tejallergiások vagy a "tejmentes" vegetáriánusok. Aggodalomra viszont nincs okuk, hisz számukra is van lehetőség a csontritkulás megelőzésére és étrendi kezelésére, csak fokozottabb odafigyelést igényel az ételek összeállítása.
Mivel az emberi testben kb. 1 kg kalcium található, aminek 99%-a a csontrendszer felépítésében vesz részt, ezért rendszeres bevitele elengedhetetlen. A vázrendszerünk erősítése érdekében viszont több vegyületre is szükségünk van, melyek egymás hasznosulását is jótékonyan képesek befolyásolni. Érdemes szem előtt tartani azokat a tényezőket is, melyek negatívan hatnak ezekre a folyamatokra. A diéta tehát akkor hatékony, ha a segítő és a gátló tényezők figyelembevételével egy kiegyensúlyozott, változatos táplálkozást tudunk folytatni.
Alternatívák a kalcium bevitelre: halak (pl. busa, olajos hal, fogas, szardínia, pisztráng, lazac), banán, olajos magvak és diófélék (pl. mák, dió, mogyoró, mandula, napraforgómag, szezámmag), aszalt gyümölcsök, amaránt, szelénes kalciton, szója (tofu), egyes levélzöldségek és főzelékfélék (pl. brokkoli, kelkáposzta, kelbimbó, mángold, édeskömény), tojássárgája, kalciummal dúsított termékek (egyes szójaitalok, kókusztejek, rizstejek, zabtejek, szójadesszertek, szójajoghurtok, zabtejszín, gabonapelyhek), ásványvizek (pl. Mohai 1374, Borsec, Theodora Kékkúti).
Ahhoz, hogy a diéta megfelelően működhessen, az alapanyagok mellett igyekezzünk betartani az alábbi hasznos tanácsokat is. Így a kalcium pótlása valóban hatékony tud lenni, tejmentes étkezés esetén is.
Forrás: Házipatika.com