Sok étel, ital és étkezési szokás is okozhat haspuffadást, bélpanaszokat, hasmenést.

12 hasbarát tipp a dietetikustól

2014-04-15

Hasmenés, puffadás ellen

A széklettel és a fokozott bélgáz-termelődéssel kapcsolatos kellemetlenségek, vagyis a hasmenés, a puffadás hátterében az esetek jelentős részében étrendi hibák állnak. Érdemes hát megfogadni a dietetikusok ezzel kapcsolatos jó tanácsait.


 

  • A hasmenésre, puffadásra hajlamosak a túlzásba vitt evések, a "nagy kilengések", a nehéz ételek alkalmankénti nagy mennyiségű fogyasztása helyett törekedjenek a rendszeres, mértéktartó étkezésre.
  • Nem mindegy az sem, hogyan eszünk: az oda sem figyelve "bekapott" ennivaló nem szolgálja a kiegyensúlyozott emésztést. Szánjunk időt az ennivaló alapos megrágására, teremtsünk nyugodt körülményeket az étkezéshez!
  • Fokozhatják a panaszokat a zsíros, olajos ételek túlzott fogyasztása, például a panír, vagyis a kirántott ételeken lévő, zsiradékban sütött morzsa sok betegeknek okoz hasi puffadást.
  • A szárazbab, a brokkoli, a káposzta, az uborka, a póréhagyma, a lencse, a vöröshagyma, a sárgaborsó, a zöldpaprika, a retek, a savanyú káposzta, a szója fogyasztása után sokan panaszkodnak felfúvódásra. A zsenge, rostszegény zöldségek viszont kevésbé okoznak ilyen panaszokat.
  • Ha a felfúvódást előidéző zöldségféléket fedő nélkül főzzük, a puffadást okozó illóolajok eltávoznak belőlük.
  • A mesterséges édesítőszerek, tartósítószerek, adalékanyagok fogyasztását jobb kerülni, a vegyi konzerválás, a befőzés helyett érdemesebb fagyasztással tartósítani a kiskertekben termett zöldség-gyümölcsöt is.
  • A hasmenés esetében az első napon a folyadékegyensúly fenntartása a legfontosabb, teát, szűrt gyümölcslevet, szénsavmentes ásványvizet ajánlatos fogyasztani. A második naptól (az ajánlott ételek kezdőbetűiről elnevezett) BRATT diétát javasolják: banánt, rizst, almaszószt, teát, pirítóst (toast-ot). Később az étrend fokozatosan bővíthető rántott levessel, zsírtalanított húslevessel, almapürével, tört burgonyával, párolt hússal, lágy tojással, hallal.
  • A hasi panaszokban szenvedőknek ajánlatos kerülni a koffeintartalmú élelmiszereket, például a kávét, a teát és a kólát.
  • Ha a tej vagy a tejtermékek fogyasztása után figyeli meg magán a puffadásos, hasmenéses tüneteket, érdemes kivizsgáltatni, nem tartozik-e a tejcukor-érzékenyek közé.
  • A rendszeres mozgás elősegíti a jobb emésztést is, gyorsítja a nem kívánatos gázok eltávozását a bélrendszerből.
  • A stressz önmagában is kiválthat kellemetlen emésztési tüneteket. Törekednünk kell a kiiktatására, és érdemes elsajátítani az oldására alkalmas technikákat, a jógalégzést, a relaxálást stb.
  • Ha azonban már észleljük a puffadást vagy a hasmenést, használhatunk néhány, erre a célra alkalmas gyógyteát (ánizs, édeskömény illetve kamilla, szurokfűtea ajánlható), illetve gyógyszertárban vény nélkül kapható szereket is (de természetesen csak alkalmanként!). Ha a panaszok állandósulnak, akkor még enyhébb esetekben is célszerű orvoshoz fordulnunk.

 

Forrás: HáziPatika.com