Ha nem reggelizünk, többet eszünk ebédre
A Nottingham Egyetem kutatói feltárták, hogy ha a reggelit kihagyjuk, akkor a nap további részében többet eszünk. Arra is rámutattak, hogy a reggeli befolyásolja anyagcserénk és hormonális rendszerünk későbbi étkezésekre adott reakcióit.
A mai világban, ahol egyre gyakrabban fordul elő az elhízás, a reggeli ajánlott annak érdekében, hogy egészséges súlyunkat elérjük. Az még nem tisztázott, hogy a testsúlyra a reggeli fogyasztása közvetlen hatással van, vagy más tényezők befolyásolják.
Ennek további feltárására a notthinghami kutató csapat összehasonlította a reggeli fogyasztásának és elhagyásának hatását 12 egészséges férfin. Azokon a napokon, amikor a résztvevők nem kaptak reggelit, az energiabevitelt később pótolták (tízóraira nagyobb adagot kaptak).
Egy véletlenszerű modellben a résztvevők időnként meghatározott mennyiségű müzlit kaptak, egy másik napon pedig nem kaptak semmit. Az önként jelentkezők saját elmondásuk szerint rendszeresen reggeliztek korábban. Mindig kaptak vacsorát, majd egy tízórait, mely egy vanília ízű italt tartalmazott, ebédre pedig tésztát szolgáltak fel. A vizsgálatok ideje alatt rendszeresen vérmintákat vettek, és étvágyszintet állapítottak meg.
A kutatók úgy találták, hogy a reggelizők ebédidőre körülbelül 17 százalékkal kevesebb energiával rendelkeztek, mint azok, akik nem reggeliztek, bár az energiabevitelben nem volt különbség. A nem reggelizős napon a résztvevők elmondták, hogy éhesebbek voltak és kevésbé érezték telítve magukat a délelőtti időszakban amikor reggeliztek.
A reggeli elhagyásának az anyagcserére és a hormonális rendszerre további hatása is van. Mindenekelőtt, a nem reggeliző résztvevőknek a tízórait követően magasabb volt a cukor- és inzulinszintje. Sőt, az inzulinrezisztencia ugyancsak megmutatkozott náluk. Ez utóbbi hatást a tanulmány szerzői a magas számú szabad zsírsavaknak, zsíroknak tulajdonítják. A tízórai elfogyasztása előtt a nem reggelizők esetében a magas szabad zsírsavak meggátolhatják az inzulin normális cukor felvételét.
Azt elismerik, hogy a relatív kis mennyiségű reggeli, amit a vizsgálati időben kaptak a résztvevők nem egy egészséges férfi által elfogyaszt tipikus reggelire jellemző. Mindettől függetlenül a kutatók és a dietetikus az eredmények alapján ajánlják a reggeli fogyasztását, hiszen az egész nap meghatározza az étvágyat, az energia-bevitelt és az elfogyasztott ételekre adott anyagcsere- és hormonreakciókat.
Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság/HáziPatika.com