A vashiány a leggyakoribb táplálkozás eredetű hiánybetegség a világon, amelynek következménye a vérszegénység, mely a Föld lakosságának közel 30%-át, mintegy 1 milliárd embert érint.
A vashiány fokozatosan, hosszú idő alatt alakul ki. A tünetek csak későbbi stádiumban jelentkeznek: fáradtság, sápadtság, légszomj, szédülés, munkavégzési nehézség. Lassul a hajszálak növekedése, töredezetté válik, végül kihullik a haj. A körmök szintén törékennyé válnak, beszakadhatnak.
Az állati eredetű termékekben (májban, húsban) lévő vasnak kb. 15%-a, míg a növényekben (például spenótban) lévőnek csak 3-5%-a szívódik fel, ennek oka elsősorban az ezekben tárolt vas eltérő szerkezetében van. Természetesen a vas felszívódását még számos egyéb tényező is befolyásolja, például a gabonafélék korpájában, hüvelyesekben lévő fitátok (rostok), a zöldségfélék szerves sav (például oxalát) tartalma gátolja, míg a zöldségek és gyümölcsök C-vitamin tartalma elősegíti a hasznosulást, valamint a szervezet vasraktárainak (izmok, lép, máj csontvelő) telítettsége is meghatározza hogy mekkora lesz a felszívódó mennyiség.
Rendszeres, kiegyensúlyozott étrend mellett lecsökkenthetjük a különböző táplálkozási eredetű megbetegedések előfordulásának kockázatát, így például a vashiányos vérszegénység kialakulását is.
Forrás: Napidoktor