Elterjedt az a hibás vélekedés, hogy az egészséges étkezés drága. Bár igényel némi többlettervezést és átgondolást, mégis lehet egészségesen étkezni korlátozott költségvetésből is.
Egy 2010-es, az aktuális gazdasági válság szociális hatását figyelő Flash Eurobarometer felmérés azt találta, hogy öt európaiból legalább egynek, legalább egy alkalommal nehézséget okozott az élelmiszerek, vagy más napi szükségletek megvásárlása a felmérést megelőző tizenkét hónapban.
Az ingatag pénzügyi helyzet következtében a lakosság próbálja csökkenteni kiadásait, amelynek egyik nyilvánvaló célpontja az élelmiszerszámla.
Egy friss, amerikai tanulmány felmérte a táplálkozási ajánlásoknak megfelelő élelmiszerek vásárlásának költségét egy szupermarketben, összehasonlítva, elsősorban a kényelmi ételek fogyasztásával a modern éttermekben. A szupermarketekben vásárolt élelmiszerek közé tartoznak a nagy tételben vásárolt gyümölcsök, a fagyasztott zöldségek, a csirkemell, a sovány húsfélék, a tésztafélék, a kenyerek, a reggelizőpelyhek és a tejtermékek. A modern étteremhálózatokban vásárolt étkezések tipikusan a következőkből álltak: szendvics, csirkefalatkák, sült hasábburgonya, gyümölcslé, kávé vagy cukros üdítők.
A vizsgálat kiderítette, hogy a kényelmi táplálkozás energiaegységre jutó költsége 24%-kal magasabb az otthon elkészített ételekből állónál. Mindazonáltal, ez a számítás nem vette figyelembe sem az egyéni közüzemi költségeket, sem az élelmiszerek megvásárlására és elkészítésére fordított időt. Így valamivel alacsonyabb lehet az összesített megtakarítás. Sajnos hiányoznak az összehasonlításhoz szükséges európai adatok.
A táplálkozási útmutatók (és sok esetben a dietetikus is) csak kis mennyiség fogyasztását javasolják az olyan költséges élelmiszerekből, mint a (vörös)hús, halak, szárnyasok és sajt. Valójában többet kellene fogyasztanunk a bab és lencsefélékből, rizsből, tésztafélékből. Gyakorlatilag ez több babot és kevesebb húst jelent a chilinkben, vagy kevesebb sajtot a tésztaszószban.
Már több weboldal is működik, amelyek kifejezetten olcsóbb recepteket mutatnak be.
A hagyományos élelmiszerek biztonságát figyelembe véve, a sokkal drágább bio élelmiszerek étrendbe való felvétele nem minden esetben indokolt.
Európában a megvásárolt élelmiszer 25-30%-át kidobjuk, legtöbbjét eredeti csomagolásában. Ez főként azért van, mert vagy megromlik az alapanyag, mire oda jutunk, hogy elkészítsük, vagy egyszerre túl sokat főzünk, és kidobjuk a maradékot. Weboldalak is születtek, hogy segítsenek minket az élelmiszerveszteség minimalizálásában, gyakran adnak ötleteket az adagok optimalizálásához, az élelmiszerek hosszabb frissen tartásához, és recepteket a maradékok felhasználásához.
Az eredmény: összeillő hozzávalók, romlásra ítélt összedobált alapanyag helyett; minden este időt takarítasz meg azzal, ha tudod, hogy aznap mit kell főznöd; egészségesen ízletes étkezés, amely nem fogja kimeríteni a családi kasszát.
Forrás: EUFIC, Tudatosvasarlo.hu